در این قسمت فصل سوم از بخش بندی مورد نظر یعنی شبکه‌ های عصبی چند لایه و نحوه‌ی عملکرد آنها را بررسی خواهیم کرد. این قسمت پیش نیاز یادگیری نحوه ی آموزش شبکه های عصبی مصنوعی می باشد.

در این قسمت با استفاده از الگو برداری از نورون بیولوژیکی، یک نورون مصنوعی را خواهیم ساخت و پس از آن توابع ساده را با استفاده از نورون های پرسپترون پیاده سازی خواهیم کرد.

معروف ترین و پر کاربرد ترین شبکه ی عصبی یعنی شبکه ی پرسپترون چند لایه را توضیح خواهیم داد.

در نهایت یک شبکه ی عصبی ساده ی دو لایه را طراحی خواهیم کرد و در آن عملیات پیش رو را نمایش خواهیم داد و خواهیم دید که یک ورودی زمانی که به یک شبکه داده می شود چه عملیاتی روی آن انجام خواهد شد و چگونه خروجی به دست خواهد آمد.

در قسمت بعد نحوه ی آموزش شبکه های عصبی را مشاهده خواهیم کرد و به نکات ریزی اشاره خواهیم کرد که در هنگام آموزش باید به آن ها توجه داشت. در بخش بعد وارد بحث کد زنی در متلب خواهیم شد و به صورت عملی یک شبکه ی عصبی را پیاده سازی خواهیم کرد.

 

تذکر:

قسمت های قبلی این مجموعه آموزشی را می توانید از اینجا مشاهده نمایید.

 

یادآوری:

برای کتاب می توانید کتاب شبکه های عصبی و کنترل کننده های عصبی پیشرفته نوشته ی دکتر تشنه لب ، استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر رو به زبان قارسی تهیه کتید. به دلیل حمایت از نویسنده لینک دانلودی برای این کتاب قرار داده نمی شود.

کتاب های انگلیسی به دلیل عدم امکان دسترسی به آن ها در ایران، لینک دانلودشان قرار داده می شود.

شما می توانید کتاب Intelligent Control Based On Flexible Neural Network دکتر تشنه لب را از اینجا و کتاب A Brief Introduction to Neural Networks ,David Kriesel را از اینجا دانلود کنید.